Współpraca

Współpraca

Współpraca (116)

Koncert z repertuarem Stanisława Moniuszki w opracowaniu Romana I. Drozda

28 listopada 2019 roku w sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku odbył się wyjątkowy koncert z repertuarem Stanisława Moniuszki w opracowaniu Romana I. Drozda na solistów, chóry jednorodne, mieszane i orkiestrę kameralną - organizator: Narodowe Forum Muzyki, współorganizator Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku.
W koncercie wzięło udział 21 chórów dziecięcych i młodzieżowych zrzeszonych w ogólnopolskim Programie Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska, w tym Międzyszkolny Chór Żeński przy III Liceum Ogólnokształcącym im. K.K. Baczyńskiego w Białymstoku.
Soliści: Małgorzata Piotrowska – sopran, 
Emilie Marie Cecile – alt,
Andrzej Michałowski – tenor, 
Maciej Falkiewicz – bas
Orkiestra kameralna:
skrzypce I: Eliza Czepiel, Natalia Szymańska,
skrzypce II: Alia Chikha, Gabriela Dukaczewska,
altówka: Aleksandra Gwiazdowska,
wiolonczela: Kinga Maciejewska,
kontrabas: Oskar Cis,
fortepian: Magdalena Wiluk
Gościnnie wystąpił: Chór Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki Filii UMFC w Białymstoku (przygotowanie chóru: prof. dr hab. Bożenna Sawicka, dr hab. Anna Olszewska, prof. UMFC, mgr Magda Gładkowska)
dyrygent, opieka artystyczna: Anna Olszewska
pozostałe osoby zaangażowane w niniejsze przedsięwzięcie:
Agnieszka Lasek-Piwarska – przygotowanie prezentacji multimedialnej
Paweł Januszko – projekt plakatu
Monika Korzeniecka – prowadzenie koncertu
Patronat medialny sprawowali: TVP3 BiałystokPolskie Radio Białystok, portal internetowy BIA 24.
autor zdjęć: Jerzy Rojecki
Anna Olszewska

Czytaj dalej...

Nasi wolontariusze w Gazecie Współczesnej

Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Białymstoku serdecznie dziękuje za udział w kweście pod hasłem „Wyprawka dla Żaka”uczennicom klasy I e: Weronice Sokólskiej, Aleksandrze Drożdżewicz, Patrycji Stokowskiej, Annie Stasiulewicz, Natalii Kamińskiej, Annie Boratyńskiej, Zofii Bocianowskiej oraz Idze Dawidziuk. Dzięki hojności naszych uczniów zebrano 432 zł. Środki pozyskane podczas kwesty zostaną przeznaczone na wyprawki szkolne oraz dofinansowanie do obiadów dla dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. W Gazecie Współczesnej: http://www.wspolczesna.pl/wiadomosci/bialystok/a/uczniowie-pomaganie-innym-daje-radosc,12506612/
Wszystkim Darczyńcom serdecznie DZIĘKUJĘ
Koordynator Małgorzata Łupińska

Czytaj dalej...

Pierwszy dzień nauki

Dnia 4 września młodzież III LO odwiedziła dzieci z Domu Dziecka przy ul. 11 Listopada pod opieką p. Beaty Gołub. Zorganizowaliśmy dzieciom z grupy przedszkolnej zajęcia ruchowe, gry i zabawy a także podarowaliśmy słodycze i zabawki.
Gabrysia Obidzińska
Czytaj dalej...

Wyjazd do Nadleśnictwa Hajnówka w ramach projektu „Dlaczego warto chronić czynnie. Bierna i czynna ochrona przyrody w Puszczy Białowieskiej”

W piątek 2 czerwca 2017r. odbyła się trzecia wycieczka w ramach projektu edukacyjno-przyrodniczego ‘Dlaczego warto chronić czynnie. Bierna i czynna ochrona przyrody w Puszczy Białowieskiej’. Tym razem miejscem docelowym podróży było Nadleśnictwo Hajnówka położone w Puszczy Białowieskiej. Główną tematyką wyjazdu była ochrona żubra oraz bierna ochrona na terenie puszczańskich rezerwatów przyrody. Na początku wycieczki zatrzymaliśmy się przy słynnym pomniku żubra, który znajduje się w Osadzie Zwierzyniec położonej w połowie drogi między Hajnówką a Białowieżą. Pomnik ten jest repliką pomnika, który w 1862 roku został postawiony w tym samym miejscu na pamiątkę polowania cara Aleksandra II w Puszczy Białowieskiej. Uroczyste odsłonięcie nowego pomnika odbyło się 18 września 2014r. W tym miejscu edukatorzy z Nadleśnictwa Hajnówka dostarczyli uczestnikom projektu wielu cennych informacji na temat żubra jako największego żyjącego ssaka Europy. Dowiedzieliśmy się, że w Puszczy Białowieskiej żyje największa populacja wolnego żubra na świecie. Ponadto, edukatorzy poinformowali uczniów o biernej i czynnej formie ochrony żubra oraz odpowiadali na pytania uczestników projektu.Następnie udaliśmy się na dłuższy spacer po Rezerwacie Krajobrazowym im. prof. Władysława Szafera, utworzonego w 1921r. Podczas spaceru edukatorzy skupili się na największym zagrożeniu tutejszych drzew iglastych – korniku drukarzu. Dowiedzieliśmy się wielu informacji na temat celów i metod ochrony rezerwatu przyrody, skutków gradacji kornika drukarza oraz zamierania drzewostanów świerkowych. Punktem docelowym spaceru była carska polana. Na miejscu mogliśmy odpocząć na łonie natury po wyczerpującym spacerze, podziwiając piękno przyrody oraz słuchając odgłosów zwierząt. Na polanie znajdowały się ambony myśliwskie oraz poletka zgryzowe – powierzchnie leśne gdzie nasadza się krzewy i drzewa, których świeże pędy służą jako pokarm jeleniowatym. Poza tym, na terenie carskiej polany znajdowała się słynna lizawka – drewniany słupek z kostką soli kamiennej na szczycie, która rozpuszcza się pod wpływem wilgoci i spływa po słupku, a zwierzęta chętnie ją zlizują. Służy ona zwierzynie do uzupełniania składników pokarmowych, przede wszystkim w okresie zimy.Trzecią wycieczkę w ramach projektu ‘Dlaczego warto chronić czynnie. Bierna i czynna ochrona przyrody w Puszczy Białowieskiej’ zdecydowanie zaliczamy do udanych. Cały dzień spędziliśmy na świeżym powietrzu, co sprawiło, że w drodze powrotnej czuliśmy się pozytywnie zmęczeni. Uczniowie wzbogacili się o cenną wiedzę z zakresu ochrony żubra oraz biernej ochrony przyrody w całej Puszczy Białowieskiej. W ramach projektu pozostał nam ostatni wyjazd – wspólny rajd przez Puszczę Białowieską. Nie możemy się już doczekać tego wyzwania i z niecierpliwością go oczekujemy...
Opiekunowie – Agata Naborczyk, Anna Siemienkowicz, Małgorzata Łupińska


Czytaj dalej...

Wizyta klasy I a w Ośrodku "Pogranicze - kultur, sztuk, narodów"

17 maja 2017 r. humaniści z IA z wychowawczynią Panią Joanną Radziwońską i Panią Krystyną Ratasiewicz wyjechali do Ośrodka Pogranicze w Sejnach i Domu Miłosza w Krasnogrudzie, gdzie uczestniczyli w różnorodnych warsztatach. Pierwsze prowadzone przez Panią Bożenę Szroeder, zapoznały nas z trudną historią miasta. Uzupełnieniem opowieści była Filmowa Kolekcja Bajek Pogranicza zrealizowana przez młodzież z Pracowni Kronik Sejneńskich we współpracy z profesjonalnymi artystami ze świata filmów animowanych. Ich tematyka była różnorodna ale z każdej bajki dowiedzieliśmy się o życiu tamtejszych mieszkańców np. Żydów czy Starowierców. Później przeszliśmy do Białej Synagogi, gdzie obejrzeliśmy wystawę „Kadisz dla…” i wysłuchaliśmy opowieści jej autora Wiesława Szumińskiego o wydarzeniach, które były inspiracją dla jej powstania. Następnie zaopiekował się nami Pan Mikołaj Trzaska, który nauczył nas piosenki w jidisz. Spędziliśmy z nim sympatyczną godzinkę śpiewając i słuchając o synagodze w Sejnach, zwyczajach rodzin żydowskich.
Po smakowitym obiedzie udaliśmy się do Krasnogrudy do dworku w którym wakacje spędzał Czesław Miłosz. Pani Małgorzata Sporek – Czyżewska zapoznała nas z historią miejsca i rodziny Miłoszów, nauczyła nas litewskiej piosenki a później interpretowaliśmy wiersz „Piosenka o końcu świata”, który następnie zagraliśmy w plenerze. Ostatnie warsztaty miały nas zrelaksować, dlatego grupa pod opieką Pani Kseni Konopek poznawała przyrodę Parku Krasnogrudzkiego i wykonała ciekawe prace plastyczne. Druga grupa z Panią Mariolą Mitros tworzyła napary przy użyciu ziół i owoców rosnących w ogrodach, lasach, na łąkach zbieranych w Krasnogrudzie i okolicach.
Ten ciekawy dzień zakończyliśmy ogniskiem. Pogoda była piękna, humory nam dopisywały, spędziliśmy przyjemnie czas ucząc się i bawiąc jednocześnie. Tą sielankę przerwały nam wielkie, krasnogrudzkie komary, które zmusiły nas do powrotu do Białegostoku!
Marcelina Kopeć klasa I A; Joanna Radziwońska

Czytaj dalej...

TANECZNY PROJEKT EDUKACYJNY „Więcej niż tańczące parabole”

Projekt „Więcej niż tańczące parabole" rozpoczął się 20 marca. Szczegółowy grafik zajęć jest dostępny na tablicy ogłoszeń na I piętrze. Zajrzyjcie również tutaj: https://www.facebook.com/events/1858285397793584/ O II etapie: https://www.facebook.com/events/1384349438292878/
Projekt „Więcej niż tańczące parabole” jest projektem Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca, realizowanym od 2011 roku, którego celem jest rozbudzenie wśród dzieci i młodzieży miasta Białegostoku zainteresowania tańcem, które ma pomóc w stawaniu się aktywnym i świadomym odbiorcą sztuki tańca. Jest to jedyny projekt tego typu w regionie.

Tegoroczna edycja obejmować będzie innowacyjną w formie edukację młodzieży licealnej, która odbywać się będzie poprzez realizację twórczych spotkań z tańcem, zakończonych prezentacjami. Partnerami zostały szkoły, które cechują się otwartością na nowe idee oraz rozwijające młodzież zajęcia uzupełniające – ZSO nr 3 III Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego
w Białymstoku.

Zachęcamy do udziału w projekcie!!!
Projekt składa się z III etapów.  
I etap
To spotkania informacyjne - prowadzzone przez Karolinę Garbacik - w ramach godzin wychowawczych w szkole, które mają na celu pobudzenie w Was zainteresowania tańcem i zachęcenie do uczestnictwa w projekcie.
Wsłuchaj się w zajęcia i zainteresuj się tematem!
II etap
To zajęcia teoretyczne i praktyczne z 5 rodzajów tańca: hip hop, taniec współczesny, taniec jazzowy, balet i tzw. taniec charakterystyczny, prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów.
Bądź otwarty, zapoznaj się z różnorodnością styli tanecznych!!
III etap
Po etapie I i II zostanie wyłoniona 15-osobowa grupa uczestników, którzy będą mogli zgłębić jedną z wyżej wymienionych technik tańca i współuczestniczyć w projekcie pracy warsztatowej. Możecie zrealizować się nie tylko na scenie jako tancerz ale i poza nią. Wspólnie z profesjonalistami pracować będziemy nad marketingiem projektu, scenografią, aspektami technicznymi pokazu.
Odkryj w sobie potencjał twórczy!!!
W ramach trzeciego etapu, będziecie także uczestniczyć w warsztacie krytycznym z krytykiem sztuki tańca Anną Królicą. Będziecie mieli okazję uczestniczyć i przyglądać się pracy przy okazji Festiwalu Kalejdoskop w Białymstoku oraz czeka Nas wspólny wyjazd do Warszawy na Balet Narodowy i Lublina na Kibbutz Dance Contemporary.
Zapraszamy Was do wspólnej przygody z myślą w ruchu. Nie musisz być tancerzem, nie musisz nawet umieć tańczyć - wystarczy, że masz ciekawość w sobie. Wsłuchaj się, bądź otwarty, zrealizuj Siebie!!!
Do zobaczenia!
Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Myśl w ruchu 2017.
Na Facebooku Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca jest już wydarzenie projektu "Więcej niż tańczące parabole"
Dorota Baranowska
Krystyna Ratasiewicz


 

Czytaj dalej...

Dzień Kulturoznawczy UwB

9 marca 2017 r. uczniowie kl. I c i kl. I g wraz z p. Katarzyną Maciejuk i p. Krystyną Ratasiewicz, wzięli udział w Dniu Kulturoznawczym organizowanym przez Kulturoznawstwo na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UwB. Uczniowie mogli się osobiście przekonać, jak ciekawe są studia na kierunku "kulturoznawstwo". Wzięli udział w wykładzie dr. Wojciecha Siwaka pt. „Immersja czyli zanurzeni w wirtualu”, w wykładzie dr Karoliny Wierel „Światy post-apo” oraz w Wielkim Quizie dla publiczności (aż 5 uczniów z naszej szkoły zdobyło nagrody).
K. Maciejuk, K. Ratasiewicz

fot. K. Maciejuk
Czytaj dalej...

Kodowanie kreskowe DNA dla każdego - wykład prof. M. Ratkiewicza

9 marca 2017 r. uczniowie klasy III e w ramach lekcji biologii wysłuchali bardzo ciekawego wykładu prof. dr hab. Mirosława Ratkiewicza z Wydziału Biologiczno-Chemicznego UwB pt." Kodowanie kreskowe DNA  dla każdego". Celem spotkania było pokazanie założeń i możliwości rozpoznawania i opisywania nowych gatunków roślin, grzybów i zwierząt za pomocą kodów kreskowych DNA. Zdobycze techniki oraz wiedza z biologii molekularnej pozwalają, by ktokolwiek, gdziekolwiek, z dowolnego materiału biologicznego był w stanie ustalić gatunek, z jakim ma w danym momencie do czynienia. Taka wiedza może być wykorzystana przy dobieraniu produktów spożywczych, wyprawie do lasu na grzybobranie, jak również ustalaniu bioróżnorodności gatunkowej ryb żyjących w jeziorze bez konieczności łowienia tych zwierząt.
Małgorzata Łupińska

Czytaj dalej...

Podróż po siedemdziesięciu latach na daleką Syberię w poszukiwaniu grobu Babci

W 77. rocznicę pierwszej deportacji Polaków na Syberię uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli w niecodziennym spotkaniu z Dagmarą Dworak, reżyserką filmu „Kromka chleba” i książki pod takim samym tytułem, zawierającej wspomnienia jej ojca i cioci, zesłanych jako dzieci do dalekiej Gramatuchy na Syberii. 10 lutego 1940 roku z Hajnówki i okolic Sowieci wywieźli ponad sto rodzin polskich. Był wtedy trzaskający mróz- blisko 30 stopni. Rodziny zostały zapakowane do bydlęcych wagonów i wysłane w głęboką tajgę. Ojciec pani Dagmary miał wtedy 3 lata. Wrócił do Polski dopiero po sześciu latach. Jego matka – Sylwestra- zmarła w 1941 roku. Pochowano ja na cmentarzu Polaków w Gramatusze.
W siedemdziesiątą rocznicę śmierci matki, w 2011 roku, Bogusław Żukowski wraz z córką Dagmarą odbywa podróż po Syberii, kierując się do miejsc zesłania – odwiedza Udarnoje, Buzułuk, Soroczyńsk, Graznuchę. Pragnie odnaleźć Gramatuchę i zapalić znicz na grobie Matki i Babci. Bohaterowie muszą zmierzyć się z problemem- wioska po wyjeździe Polaków przestaje istnieć na początku lat pięćdziesiątych. Wyprawa w 2011 roku w pewnym sensie kończy się niepowodzeniem – odnalezienie Gramatuchy ukrytej w głębi Tajgi przekracza ich możliwości. Dopiero rok później Dagmara odnajduje zaginioną wieś i stawia symboliczny krzyż z imieniem i nazwiskiem Babci w miejscu, gdzie przypuszczalnie znajdował się cmentarz.
Prezentowany film stał się dla uczniów III LO niezwykłym dokumentem, przybliżającym historię zsyłek Polaków z Podlasia a także emocjonalnym świadectwem historii rodziny, która zmagała się z piekłem deportacji. Dialog bohaterów filmu miał szczególny charakter. Bogusław i jego siostra Danuta, zesłani na Syberię jako dzieci, opowiedzieli o zsyłce z perspektywy małego dziecka, które musi się zmierzyć z brutalnością świata stworzonego przez system totalitarny, ale też dostrzega wokół ludzką życzliwość, która pomagała przetrwać najtrudniejsze chwile zesłania.
Promocja filmu Dagmary Dworak została zorganizowana przy współpracy z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, 10 lutego 2017 roku.
Anna Kietlińska

fot. Katarzyna Maciejuk
Czytaj dalej...

Projekt Studiuj w UMB

14.01.2017r. (sobota) uczniowie klas pierwszych z rozszerzonym programem nauczania biologii - kl. I d, I e, I f i I g pod opieką p. M. Łupińskiej, p. G. Kudelskiej-Pasławskiej i p. A. Siemienkowicz uczestniczyli w wykładach i warsztatach na Wydziale Nauk o Zdrowiu w ramach projektu Studiuj w UMB. Młodzież zapoznała się z zasadami rekrutacji na ten wydział, poznała działalność kół naukowych oraz wysłuchała ciekawych wykładów dotyczących m. in. holistycznej opieki nad pacjentem,
zasadach zdrowego odżywiania się, pracy radiologa, logopedy i foniatry. Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach:
- Pierwsza pomoc - jak jej udzielać, aby uratować życie; Ratownictwo Medyczne
- Skąd się bierze życie - Położnictwo
- Monitorowanie pacjenta - Pielęgniarstwo
- Ruch to zdrowie - Fizjoterapia
Małgorzata Łupińska

Czytaj dalej...

Wykład dr Anny Matwiejuk

W ramach współpracy z Zakładem Biologii Uniwersytetu w Białymstoku uczniowie klasy II i pod opieką Anny Siemienkowicz uczestniczyli w wykładzie Tajemniczy świat porostów prowadzonym przez pracownika naukowego Zakładu Biologii dr Annę Matwiejuk. Wykład miał na celu przedstawienie czym są porosty, jak są zbudowane, jaką pozycję systematyczną zajmują. Ponadto została wyjaśniona teoria na temat współżycia glonu i grzyba w plesze porostowej. Uczniowie w bardzo szerokim zakresie zostali zapoznani z rolą porostów jako organizmów pionierskich i wskażnikowych. Przedstawiona została i omówiona skala porostowa. Zaprezentowano uczniom najczęściej występujące porosty w Polsce i na świecie. Wykład znacznie poszerzył wiadomości z zakresu porostów.
Anna Siemienkowicz
IMG 0220
Czytaj dalej...

Wyjście do Biblioteki Głównej UM w Białymstoku

W ramach współpracy z UM w Białymstoku uczniowie klasy II i wraz z opiekunem Anną Siemienkowicz w dniu 9 grudnia 2016 r. uczestniczyli w spotkaniu z pracownikami Biblioteki Głównej UM w Białymstoku. Biblioteka jest ośrodkiem naukowej informacji medycznej. Z jej zasobów korzystają studenci, pracownicy naukowo-dydaktyczni a także pracownicy służby zdrowia. Z czytelni skorzystać mogą także inne osoby zainteresowane tematyką medyczną. Poza żródłami drukowanymi w postaci książek i czasopism biblioteka zapewnia dostęp do wielu baz bibliograficznych i pełnotekstowych a także do czasopism elektronicznych. Uczniowie nasi zapoznani zostali z możliwością dostępu do książek na platformie Elibrary zawierającej podręczniki w formie elektronicznej. Zapoznano także z bibliografią publikacji pracowników UM w Białymstoku. Nowością jest dostęp do literatury naukowej nie tylko z sieci akademickiej ale również z komputerów domowych oczywiscie dla studentów i pracowników naukowo-dydaktycznych. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do korzystania z Biblioteki - warto.
Anna Siemienkowicz

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Log in