Robotyka

1 miejsce koła 3lo-bot w Międzynarodowym turnieju robotów EastRobo 2021

W dniu 20 listopada 2021r. na Politechnice Białostockiej odbyły się Międzynarodowe Zawody Robotów EastRobo. Udział w tym wydarzeniu wzięli uczniowie klas pierwszych i trzecich naszej szkoły. Podczas morderczych zmagań z zespołami z całego kraju i zagranicy udało nam się zdobyć 1 miejsce w kategorii LEGO Junior SUMO.
Cieszą także 4 i 5 miejsce w kategorii LEGO Linefollower, a także dotarcie do ćwierćfinału LEGO Sumo.
Podczas zawodów spotkaliśmy „starych” znajomych. Rozpoznacie ich na zdjęciu?
Jacek Cichosz 

Czytaj dalej...

Międzynarodowy Turniej Robotów Robotex w Estonii

Między 5. a 7. listopada zawodnicy szkolnego klubu 3lo-bot (Maja Czarniecka, Szymon Domagała, Adam Fiedorowicz, Piotr Sacharewicz, Mateusz Wyłuda pod egidą pana Jacka Cichosza) wzięli udział w Międzynarodowym Turnieju Robotów Robotex w Estonii. W kategorii Lego Linefollower nasz robot „Huncfot” zajął 9. miejce. Natomiast w kategorii Lego Sumo robot „Baczyński” zdobył 6. miejsce w grupie.
Największym sukcesem naszej drużyny było wyjście z grupy i zajęcie 5 miejsca w finałach kategorii Lego Sumo 3kg przez robota „Starszy kolega”. Poza zawodami nasza drużyna miała do wykonania kolejną zadania, które również zakończyły się sukcesem:
- zwiedziliśmy stolicę Estonii, Tallin by night
- oparliśmy się pokusie morsowania w Morzu Bałtyckim
- zjedliśmy zupę z renifera
- podziwialiśmy dzieła Rubensa i Boscha w Muzeum Narodowym Estonii
- doskonaliliśmy znajomość angielskiego

Zdobyte doświadczenia i wiedzę przekażemy młodszym kolegom, ponieważ przed nami kolejne wyzwania, czyli Festiwal Robotyki East Robo na Politechnice Białostockiej w listopadzie.
Jacek Cichosz

Czytaj dalej...

Ogólnopolski turniej robotów RoboMeeting 2019 o Puchar Dyrektora III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku

28 marca 2019r. w ramach dni otwartych naszej szkoły uczniowie ze szkolnego koła robotyki (kl. IIb, IIIb, IIIh) pod opieką mgr inż. Jacka Cichosza zorganizowali drugą edycję Ogólnopolskiego Turnieju Robotów RoboMeeting 2019 o Puchar Dyrektora III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Jest to działanie wpisujące się w strategię realizacji projektu MEN „Pilotaż programowania” jako jedna z aktywności zaplanowanych w innowacji pedagogicznej pana Jacka Cichosza „Programowanie robotów Lego innowacyjną metodą Problem-Based Learning”.
Nasz turniej został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku, NOT-u oraz Podlaskiego Kuratora Oświaty. Roboty były ocenianie przez szanowne jury, w którego skład wchodzili reprezentanci naszych patronów: dr Jerzy Kołłątaj z białostockiego oddziału Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego, mgr inż. Krzysztof Domas (wizytator Kuratorium Oświaty w Białymstoku) oraz uczniowie i absolwenci naszej szkoły.
W rozgrywkach wzięło udział prawie 50 drużyn. Startowały one w czterech kategoriach: Freestyle, MiniSumo, LEGO Sumo, LEGO LineFollower.
Zdobywcami Pucharu Dyrektora III L.O. w Białymstoku zostały następujące roboty:
Lego LineFollower:
1 miejsce: Hejka – „Delta”, III Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku
2 miejsce: Linefollower – „Delta”, III Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku
3 miejsce: Sus scrofa – „Buteo buteo”, III Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku
Lego Sumo:
1 miejsce: Memformatyka_1 – „Memformatyka”, Politechnika Białostocka
2 miejsce: Gucio – „Mechaniak”, Zespół Szkół Mechanicznych w Białymstoku
3 miejsce: Tibijski zadymiarz – „Chude byki”, Prywatna Szkoła Podstawowa Nr 8 w Białymstoku
Freestyle:
1 miejsce: BOB – „Bag of peanuts”, III Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku
2 miejsce: ZZ-1 – „Grupa Zmechanizowanych Ziemniaków”, Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej
3 miejsce: Find3r – „FIND3R”, Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej
MiniSumo:
1 miejsce: Gruby– „Ekipa XXL”, Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej
2 miejsce: Pudzian – „Piszczałki”, III Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku
3 miejsce: Pędząca kombinerka – „Rafał”, Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej

RoboMeeting cieszył się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów jak i gości odwiedzających naszą szkołę tego dnia. Nasz turniej stworzył okazję do zaprezentowania ciekawych rozwiązań z zakresu konstruowania i programowania robotów a także do wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a zwłaszcza drużynie „Chude byki” z Prywatnej Szkoły Podstawowej Nr 8 w Białymstoku, którzy stanęli w szranki ze starszymi kolegami, zdobywając swoim Tybijskim Zadymiarzem trzecie miejsce w kategorii Lego Sumo. Czekamy na nich jako przyszłych uczniów i członków naszego koła 3lo Bot.
Pragniemy podziękować naszym absolwentom, którzy nie zapominając o Swoim liceum, nadal wspierają regularnie nasze działania już jako studenci Politechniki Białostockiej oraz ich wykładowczyni z Katedry Mediów Cyfrowych i Grafiki Komputerowej na Wydziale Informatyki, dr inż. Teodorze Dimitrovej- Grekow.
mgr inż. Jacek Cichosz

Czytaj dalej...

3 LO na Politechnice i w Estonii

Nasze szkolne koło Robotyki 3LO-Bot miało pracowity tydzień:
24 listopada 2018 r. wzięliśmy udział w Międzynarodowym Turnieju Robotów East Robo organizowanym przez Politechnikę Białostocką. W tych rozgrywkach nasz robot zajął II miejsce w kategorii Lego Sumo Junior. Szkołę reprezentowały uczennice kl. II b, Aleksandra Bura, Wiktoria Wawer i Katarzyna Rogalska pod opieką mgr inż. Jacka Cichosza.
Od 29 listopada do 2 grudnia ta sama reprezentacja odwiedziła Estonię, aby w Tallinnie zaprezentować się na międzynarodowych zmaganiach robotów Robotex. Nasze roboty w kategorii Lego Sumo i Lego Sumo 3kg w zawodach grupowych zabrały dodatni bilans walk. Natomiast nasz robot Lego Line Follower swoimi przejazdami wzbudzał duże emocje wśród sędziów i publiczności ;)
Tallinn zaskoczył nas nowoczesną architekturą, wspaniałą kuchnią (szkoda, że w Polsce nie serwuje się potraw z renifera…) i różnorodnością ekspozycji muzealnych. Nawet wietrzna, nadmorska aura nie powstrzymała nas od odkrywania uroków stolicy Estonii. Była to już druga wizyta uczestników koła 3LO-Bot na zawodach w Tallinnie. Za rok planujemy przetestować tam nie tylko nasze roboty ale też prawdziwą estońską saunę.
Jacek Cichosz

Czytaj dalej...

Pierwsze miejsce na międzynarodowym turnieju

Siódma edycja Międzynarodowego Turnieju Eastrobo, która odbyła się 24 listopada 2018 r. w murach Politechniki Białostockiej to 65 drużyn z Polski, Litwy, Łotwy i Białorusi. Młodzi ludzie rywalizowali w kategoriach: Minisumo, Lego Sumo, Linefollower, Linefollower Turbo, Lego Linefollower oraz Freestyle.
Zespół PEPiK z 3B zaprezentował robota wodno-lądowego - Tryton, który zdobył pierwsze miejsce w kategorii freestyle. To kolejny sukces dziewczyn. W poprzednim roku szkolnym wygrały zawody w Rzeszowie - Robomotion, były na podium w Robot's Intellect (Wilno) i El-Robo-Mech (konkurs o indeks PB). Zostały laureatkami Ogólnopolskiego Konkursu o Tytuł Młodego Innowatora oraz otrzymały Stypendia za Innowacyjną Myśl Techniczną.
Tryton został zbudowany dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Odkrywcy Diamentów.
Jacek Cichosz
Czytaj dalej...

Robo-motion 2018 - I i III miejsce dla naszych uczniów

Międzynarodowe Zawody Robotów ROBO-motion 2018 odbyły się 19 maja 2018 w murach Politechniki Rzeszowskiej. W konkurencji freestyle nasi uczniowie wystawili dwa roboty. Obie konstrukcje zostały wysoko ocenione przez jury konkursu i uplasowały się podium. Pierwsze miejsce zdobył Tryton zbudowany przez Paulinę Konopko, Patrycję Wasilewską, Karolinę Zapisek i Emilię Kulikowską (zespół PEPiK). Na trzeciej pozycji zawody zakończył projekt EduBoty, którego autorami są Bartek Staszyński, Marek Nowik i Bartek Łotko (zespół BMB). Odniesienie tych sukcesów było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Odkrywców Diamentów. Gratulujemy uczniom i życzymy kolejnych sukcesów.
Grzegorz Nowik

Czytaj dalej...

Robots Intellect - trzecie miejsce w międzynarodowym turnieju

Ponad 150 robotów zbudowanych przez uczniów i studentów z Europy rywalizowało w Robots Intellect 2018. W Kownie naszą szkołę reprezentowały trzy roboty: Tryton, Eduboty i Ziombal. Wszystkie trzy konstrukcje zbudowali uczniowie klasy 2B. W kategorii freestyle świetnie wypadł Tryton (Partycja Wasilewska, Emilia Kulikowska, Paulina Konopko i Karolina Zapisek), zajmując ostatecznie trzecie miejsce. Tryton jest wodno-lądowym pojazdem pobierającym próbki wody z dużych głębokości. Zbudowanie robotów i wyjazd na zawody był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Odkrywców Diamentów.
Grzegorz Nowik

Czytaj dalej...

Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory - kolejny sukes

W piątek 13 kwietnia odbył się Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Bydgoszczy. Jest to jeden z czterech festiwali w Polsce, podczas których Młodzi Naukowcy mogą zaprezentować efekty swoich prac.
W Bydgoszczy rywalizowali uczniowie z Białegostoku, Warszawy, Bydgoszczy, Włocławka, Katowic, Tczewa,Torunia i Ostrowia Wielkopolskiego. III Liceum reprezentowały dwa zespoły z klasy 2B. Zarówno EduBoty jak i Tryton zostały bardzo wysoko ocenione. Tym razem lepiej wypadł projekt chłopaków (Marek Nowik, Bartek Łotko i Bartek Staszyński), który otrzymał Wyróżnienie Specjalne od Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.
Oprócz konkursu podczas festiwalu można było obejrzeć liczne stoiska naukowe oraz uczestniczyć w różnych wykładach, pokazach i warsztatach.
Zbudowanie robotów i wyjazd na festiwal był możliwy dzięki grantom otrzymanym od Stowarzyszenia Odkrywców Diamentów.
Grzegorz Nowik
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Log in