EduBoty – roboty na każdej lekcji
- Dział: Wydarzenia
Nowoczesne technologie wdarły się do szkół. Niemal wszystkie placówki w Polsce posiadają tablice interaktywne czy zestawy tabletów. Codziennością staje się też wykorzystanie robotów jako pomocy dydaktycznej. W szkołach niestety roboty uczą tylko programowania, a korzystają z nich jedynie nauczycie informatyki.
Głównym założeniem projektu jest zbudowanie robota, który zmieni obecną sytuację. Robota do nauki różnych przedmiotów, a nie tylko programowania jak jest obecnie. Używanie nowoczesnych technologii uatrakcyjnia lekcje i wzbudza ciekawość uczniów. Dodatkowym czynnikiem motywującym do nauki przy korzystaniu z EduBotów jest rywalizacja uczniów o zwycięstwo. Łączenie zabawy i nauki prowadzi do szybkiego rozwoju młodych ludzi.
Zdecydowaliśmy się budowę zestawu składającego się z trzech robotów i interaktywnej planszy. Dwa roboty będą sterowane przez uczniów, a jeden autonomiczny. Pozwoli to na róże tryby nauki i rywalizacji (uczeń vs uczeń, uczeń vs czas, uczeń vs robot autonomiczny). Pierwszą planszą będzie mapa Europy z umieszczonymi fotorezystorami w miejscach stolic. Pozwoli to wykryć światło diody laserowej, w jaką wyposażone będą roboty. Zadaniem uczniów będzie jak najszybsze dojechanie do wylosowanej przez mapę stolicy.
EduBoty to pomoc dydaktyczna dla młodszych klas szkoły podstawowej. Powyższy przykład można przenieść na inne przedmioty, tworząc nowe plansze. Opis możliwości EduBotów oraz postępy prac nad projektem można śledzić na stronie: https://eduboty.wixsite.com/home
Do zrealizowania projektu od września 2017 do czerwca 2018 r. uczniowie będą musieli opanować programowanie procesorów (Arduino), projektowanie 3D (SkechUp), lutowanie, podstawy elektroniki. Dodatkowo stworzą stronę www (https://eduboty.wixsite.com/home), na której systematycznie będą opisywać postępy prac nad projektem. W skład zespołu wchodzą uczniowie, mający już doświadczenie w budowaniu robotów (Bartłomiej Łotko, Marek Nowik, Bartłomiej Staszyński - z klasy 2 b)
EduBoty przetestują nauczyciele w Szkole Podstawowej Nr 33 w Białymstoku. Mamy nadzieję, że taka forma wykorzystania nowoczesnych technologii w szkole przypadnie uczniom do gustu i nie pozwoli im się nudzić na lekcjach.
Cele projektu:
- doskonalenie programowania procesorów;
- doskonalenie projektowania i lutowania obwodów elektronicznych;
Grzegorz Nowik