Konferencje

I Uczniowska Konferencja Naukowa „Biebrza i Narew 2018” - wspomnienia

Na początku czerwca wraz ze wszystkimi klasami drugimi z naszej szkoły wzięliśmy udział w I Uczniowskiej Konferencji Naukowej „Biebrza i Narew 2018”. Inauguracja miała miejsce w naszej szkole, gdzie najpierw wysłuchaliśmy wykładu prof. dr hab. Piotra Banaszuka na temat moczarów, a następnie przeszliśmy do klas na dalsze wykłady z profesorami uniwersyteckimi oraz nauczycielami z naszej szkoły.
Po inauguracji nadszedł czas na wyczekiwany wyjazd. Z samego rana wyruszyliśmy ze szkoły autokarem w kierunku Drozdowa. Tam czekały na nas interesujące wykłady na temat płazów, rzek oraz przydatnych roślin. Zwiedziliśmy też piękny pałac i poznaliśmy jego historię. Następnie pojechaliśmy do Piątnicy, gdzie obejrzeliśmy od wewnątrz linię produkcyjną OSM i spróbowaliśmy pysznych serków. Po tych atrakcjach przejechaliśmy do Bartlowizny i zakwaterowaliśmy się w pensjonacie nad rzeką Biebrzą. Po pysznym obiedzie wszyscy uczestniczyliśmy w zajęciach rekreacyjnych. Braliśmy udział w spływie kajakowym, obserwowaniu ptactwa nadrzecznego oraz rajdzie rowerowym po pięknych nadbiebrzańskich terenach. Wieczorem czekały na nas interesujące wykłady z dr hab. Justyną Ostrowską na temat starzenia się organizmu oraz z dr Krzysztofem Frąckielem o życiu nadrzecznym nocą. Z obu tych wykładów wynieśliśmy nową i przede wszystkim fascynującą wiedzę. Po wykładach zmęczeni, pokąsani przez komary, ale co najważniejsze zadowoleni, wróciliśmy do pokojów…
Kolejny dzień zaczęliśmy wcześnie rano od śniadania. Wykwaterowaliśmy się z pensjonatu i pojechaliśmy do Osowca, gdzie zwiedziliśmy niezwykły obiekt – twierdzę wojskową. Pani przewodnik opowiedziała nam ciekawą historię twierdzy, ale też równie ciekawe legendy na jej temat. Mieliśmy okazję obejrzeć prawdziwą broń, mundury, mapy i budynki wojskowe.
Ostatnim celem naszej konferencji był Biebrzański Park Narodowy. Po obejrzeniu krótkiej prezentacji ruszyliśmy w teren. Wraz z przewodnikiem rozpoznawaliśmy nadrzeczne rośliny, badaliśmy pH wód rzeki oraz szukaliśmy bioindykatorów czystości tych wód. Nie zabrakło również zabaw integracyjnych i chwil odpoczynku nad rzeką. Właśnie tam zrozumieliśmy potrzebę zachowań proekologicznych oraz nauczyliśmy się szacunku do regionalnych bogactw natury, które są naszym wspólnym dobrem. Odtąd Narew i Biebrza stały nam się o wiele bliższe.
Udział w konferencji pozwolił nam nie tylko na rozszerzenie naszej wiedzy zarówno praktycznej jak i teoretycznej, ale zapewnił też wiele miłych wspomnień, które zostaną z nami na bardzo, bardzo długo.
Karolina Kananowicz kl. II d

Fotorelacja z sesji wyjazdowej I Uczniowskiej Konferencji Naukowej:


Fotorelacja z inauguracji I Uczniowskiej Konferencji Naukowej:


fot. Katarzyna Maciejuk

Log in