Konferencje

Pops Historyczny czyli 98. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę w III LO

Jak tradycja nakazuje i patriotyzm dyktuje świętowaliśmy w III LO 21 listopada 2016 roku 98. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zimy zaborów.
Po oficjalnej części uroczystości przeszliśmy do Popsu Historycznego. Teatr szkolny Pod Wiecznie Zielonym Jaworem pragnął zbadać: czy Ojczyzna, czy Synczyzna ma pobudzać serca współczesnego pokolenia. Towarzyszył nam niezawodny Międzyszkolny Młodzieżowy Chór Żeński.
W tym celu obejrzeliśmy film amatorski o przyłączeniu Białegostoku w 1919 roku do odrodzonej Rzeczypospolitej i poznaliśmy rolę księdza Stanisława Hałko (od 1915 roku dyrektora gimnazjum przy ul. Kościelnej), jaką odegrał w przywróceniu naszego miasta macierzy. Przenieśliśmy się w tamte czasy do przedwojennego hotelu Ritz mieszącego się wówczas u zbiegu ul. Pałacowej i Kilińskiego za sprawą trzech Dam, Dziwnego Kelnera i Zielonej Gęsi.
Wielka poezja patriotyczna przeplątała się z żartem i humorem. Nie zabrakło powrotów do „kraju lat dziecinnych” wraz z „Dusiołkiem” B. Leśmiana i wielkiej poezji J. Słowackiego, J. Lechonia i J. Tuwima.
Quiz popsologiczny i prześmiewczy „Kara Mustafa” (który został mistrzem Krzyżaków) uzmysłowiły nam potrzebę zgłębiania historii regionu i naszego kraju.
Spektakl został okraszony muzyką poważną i rozrywkową w wykonaniu naszej utalentowanej młodzieży.
W finale okazało się, że: „Nie Ojczyzna, nie Synczyzna, ale jeden wielki śmiech!!!” (W. Gombrowicz), czyli szczera i spontaniczna radość powinna przyświecać świętowaniu narodowych rocznic.
Życzenia od Kuby Sienkiewicza – lidera zespołu Elektryczne Gitary przypieczętowały Jaworowe świętowanie.
Gdyby nie nasza fantastyczna młodzież ten dzień nie byłby tak wyjątkowy. Dlatego pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do uczczenia 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W szczególności uczniom klas: I A, I C, I D, I E, I H, II A, II F, III A, III C, III E i III G.
Beata Żamojda
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:


fot. Katarzyna Maciejuk

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 05 grudzień 2016 10:44

Log in