I miejsce w TechMinds

Uczniowie III LO wygrali w konkursie TechMInds 40 tysięcy zł.na zrealizowanie przygotowanego przez nich projektu aplikacji adresowanej do uczniów „Trójki”. Pokonali całą konkurencję i zajęli I miejsce w konkursie realizowanym przez PwC Advisory przy wsparciu Fundacji CoderDojo Polska oraz DE Group Sp. z o.o.
Celem projektu Tech Minds jest połączenie umiejętności, wiedzy oraz talentów przedstawicieli młodego pokolenia i liderów cyfrowych technologii, aby zamieniać pomysły i idee w rozwiązania technologiczne. To promocja kreatywności i umiejętności, a także umożliwienie podnoszenia kompetencji pod okiem profesjonalistów.
Uczniowie oprócz nagrody głównej otrzymali: Apple Watch’e oraz możliwość udziału w wybranym warsztacie z obszaru technologii: Data analytics and visualization (Power BI), VR, Technology in Education, czy kompetencji miękkich - Design Thinking.
Zespół projektowy tworzy 11 uczniów z klasy humanistycznej II A (Julia Dębko, Jan Starosta, Jan Czarnowicz, Patrycja Jacewicz, Oliwia Mazurek, Łukasz Misiejuk, Zuzanna Kozłowska, Dominika Baliczek, Oliwier Waszkiewicz, Julia Szargiej, Julia Gudewicz) i Julia Troskowska z klasy informatycznej I B. Liderem teamu uczniowskiego jest Dominika Jacejko, tegoroczna maturzystka z klasy informatycznej IIIBG.

Fragmenty z opisu projektowego uczniów:
Czilo, niepowtarzalna aplikacja na telefon dla uczniów III LO.
Edukacja zdalna uświadomiła nam, jak ważną rolę pełnią w naszym życiu aplikacje. Zdecydowaliśmy się na skorzystanie z otaczających nas możliwości i stworzenie “naszego liceum w pigułce”. Dzięki funkcjonowaniu naszej szkoły w specjalnie dedykowanej nam domenie google, możemy stworzyć przejrzysty system logowania i korzystania z aplikacji. Dostępność cyfrowych niepytek znosi problem noszenia ze sobą papierowych kopii, a zebranie wszystkich inicjatyw, konkursów i stypendiów w jednym miejscu staje się niezwykłą możliwością dla uczniów. Łatwo dostępny plan lekcji i plan sali, w postpandemicznym świecie jest dla nas, uczniów, niezwykle ważny!  Digitalizacja procesów edukacyjnych to klucz dla stworzenia prawdziwej edukacji przyszłości - chcemy stać się pionierami innowacji w naszym regionie, dlatego właśnie, korzystając z doświadczeń osób w naszym zespole, którzy na co dzień zajmują się innowacjami w edukacji - sięgamy po stworzenie aplikacji mobilnej! 
Czilo to przede wszystkim umożliwienie nam, uczniom, projektowanie narzędzi, których faktycznie potrzebujemy. Rezultaty naszej pracy są wynikiem rozmów z najróżniejszymi przedstawicielami naszej szkoły - aplikacja to nie tylko plan lekcji czy szkoły - to projekt aktywizujący młodzież, oferujący im wyjątkowe możliwości rozwoju - działasz aktywnie poza szkołą?, chcesz wiedzieć co oferuje Ci Twoje środowisko?, a może pomagasz z natury? - Twoje działania, mają wpływ na innych - dlaczego by ich nie wynagrodzić? Naszą działalnością chcemy zwrócić na impact młodych ludzi - dodatkowym plusem będzie integracja różnorodnych środowisk uczniów. Do lepszej organizacji posłuży kalendarz z planem lekcji oraz ważnymi wydarzeniami, w którym każdy z nas będzie mógł zapisywać cele czy prace domowe na dany dzień. Zapewnienie wsparcia w formie naukowej pomocy koleżeńskiej przyczyni się do podniesienia poziomu w nauce. Aplikacja ułatwi sprzedaż i zakup podręczników poprzez możliwość wstawiania ogłoszeń. Mamy nadzieję, że nasze działania obejmą nie tylko społeczność 3lo - tak pionierskie rozwiązanie, którego nie posiada żadna szkoła na Podlasiu, umożliwi rozpromowanie technologii tworzonej przez młodych na skalę całego województwa. To właśnie do nas, młodych, należy przyszłość - z takim przesłaniem dzielimy się z innymi naszym projektem - chcemy uświadomić innym, jak dużo, dobrych :), pomysłów mają uczniowie!

Uczniowska promocja projektu:
Cześć! Tutaj uczniowie 3lo w Białymstoku - jednej z najlepszych szkół na Podlasiu, a Wy właśnie staliście się częścią projektu aplikacji mobilnej, nazwanej na przekór, potoczną nazwą naszej szkoły - czilo. Takie jest nasze liceum - stworzone z myślą o uczniach, którzy są kreatywni, chcą się rozwijać, tworzyć i korzystać z szans oferowanych przez środowisko. Czilo to aplikacja, która zadba o przyszłych uczniów liceum - oferując im dostęp do opisu profili, mapy szkoły czy prostego kalkulatora punktów i progów. Obecni uczniowie staną się częścią rewolucji - Twoje osiągnięcia i aktywizm będą punktowane - i wymieniane na benefity tj. niepytki, wyższe oceny czy dodatkowe nieprzygotowania. Bank pomysłów, giełda szkolna, forum czy terminarz z konkursami i inicjatywami, w których bierze udział nasze liceum to tylko część naszych planów.  Czilo zaoferuje uczniowi możliwość wspólnego rozwoju z osobami o podobnych zainteresowaniach czy skorzystanie z uczniowskiego starter packa.
Link do amatorskiego filmu promocyjnego:  
https://drive.google.com/file/d/1S29B0nAYrNxIBKwQe8DR0SUHNk1qH60L/view?usp=sharing
Anna Kietlińska

Log in